Z európskeho šampionátu vezieme svetový rekord 3 absolútne prvenstvá a 7 medailí

19.06.2024

Európsky šampionát na ktorý si naši pretekári vybojovali cestu cez MSR v tlaku a na lavičke v Revúcej a na našich domácich Majstrovstvách Slovenska v Prešove sa konal od  11. do 15.júna v Trnave na Slovensku.

Ako prvý sa dostal do akcie Adam Sobek v disciplíne silový trojboj. Mierne zaváhanie v drepe ked´ zapísal 285kg vynahradil v benchpresse váhou 225kg. Nebyť zranenia dokázal by zdolať aj 230kg. V mŕtvom ťahu bolo otázne vzhľadom na zranenie z benchpressu aký výkon podá. Adam však skvele zabojoval a osobným rekordom 302.kg dosiahol celkový súčet 812.5kg. To znamená že sa stal absolútnym majstrom Európy v silovom trojboji v divízii EQ a skvele nadviazal na výkon Dávida Bendíka, ktorý je minuloročným absolútnym majstrom sveta.


V posledný súťažný deň 15.6.2024 nastúpili všetci ostatní naši reprezentanti. Smolu mal Pavol Roba, ktorý mohol získať striebro, ale neplatné pokusy na 180kg a 190kg znamenali diskvalifikáciu. 

Marcel Vasilenko štartoval v dvoch disciplínach tlak na lavičke EQ a mŕtvy ťah RAW. Vo váhovej kategórii do 95 súperil o zlato s pretekárom z Azerbajdžanu. Dosiahli rovnaký výkon 180kg v bechpresse, Azerbajdžanec bol však o pár dekagramov ľahší a Marcelovi tesne ušlo zlato. V mŕtvom ťahu RAW zase bojoval so slovenským reprezentantom Ladislavom Mikovčíkom. Marcel dosiahol výkon 252.5kg a stačilo mu to na druhé striebro z Európskeho šampionátu.

Dávid Bendík absolútny majster Slovenska v tlaku na lavičke aj v silovom trojboji štartoval v tlaku na lavičke v divízii EQ do 110kg. Už prvým pokusom  270kg rozhodol o víťazstve v kategórii aj v absolútnom hodnotení bez rozdielu hmotnosti. Preto sa rozhodol zdolať pre powerliftérov magickú váhu 300kg. Túto váhu zvládol, ale rozhodnutie rozhodcov bolo 2 červené svetlá a 1 biele a to znamená neplatný pokus. Ďalší pokus na 300kg bol opäť veľmi nádejný, ale mierny pokles činky vyhodnotili opäť ako neplatný pokus. Dávid tak získal svoj štvrtý európsky titul, stupeň víťazov doplnili Slovák Krajči a český reprezentant Petr Skrinar. 

Naši dvaja ambiciózny dorastenci Július Tkáč a Tobias Hvozdovič prvýkrát zažili atmosféru Majstrovstiev Európy. Iba 75kg vážiaci Julo prekonal svoj osobný rekord v mŕtvom ťahu a za 192.5kg sa raduje zo zlatej medialy v kategórii dorastencov do 82.5kg. O váhu vyššie do 95kg Tobias predviedol fantastický výkon ľahko prechádzal svojimi pokusami a v treťom pokuse si nechal naložiť 250kg čo je hodnota na prekonanie svetového rekordu. Namotivovaný Tobias to presvedčivo zvládol a získal tak zlatú medailu, absolútne prvenstvo a prekonal svetový rekord v mŕtvom ťahu.

Skúsenejší Tomáš Múdry zvládol boj o európsky titul s českým borcom Martinom Tesarom. Vo váhovej kategórii do 95kg druhým pokusom, ktorý mal hodnotu 290kg rozhodol o svojom víťazstve. V treťom pokuse sa veľmi dobre pripravený Tomáš pokúšal zlomiť svetový rekord o hodnote 300,5kg. Chýbali milimetre aby to dotiahol do úspešného pokusu, ale vzhľadom k jeho aktuálnej forme je pravdepodobné, že bude svetovým rekordérom vo svojej kategórii.

Na Slovensku je 50, výročie silového trojboja a pri takom jubileu aj slovenskí reprezentanti z giraltovského Klubu silových športov Dido Powerlifitng svojou účasťou a výkonmi oslávili tento krásny šport. 

Za možnosť pretekať na takýchto podujatiach naší powerliftéri ďakujú firmám KOVSMOL s.r.o Vokup Klim s.r.o, mestu Giraltovce a všetkým fanušíkom a prispievateľom 2%.